Veľa ľudí rieši, čo vysadiť popred plot, aby to bolo vždyzelené, spravilo sukromie, bolo efektné a ideálne bezúdržbové. 🙂
Už som za svoj život vyskúšala viaceré záhrady aj živé ploty s väčším či menším úspechom.
Vyskúšala som hraby, ktoré keď nebolo času a síl sa pravidelne nestrihali, vyrástol mi les s hrubými kmeňmi 30 cm od seba a teraz pílime les v dvoch metroch na rebríku. 😉 Prírastky má aj viac ako dva metre za sezónu. Má dosť veľkú dĺžku, zeleň z neho odváža nakladné auto.
Jedna strana záhrady bola smrekový živý plot, ktorý predošlému majiteľovi vyrástol na 10 metrov a potom môžete špekulovať, čo s ním a kedy niektorý smrek spadne.
Chceli sme zakryť vysoký dom od susedov a dali sme tam bambus. Ako neskúsenym amatérom nám predali výbežkatý. Je nádherný, vždyzelený, vysoký dve podlažia. Vediem s ním vojnu s krátkymi obdobiami prímeria. Momentálne prerazil cez 10 cm betonový múr naliaty v zemi. Skúsenosť ukázala, že rizikové sú spoje s iným múrom – plech odtlačí, počká si, kým sa betón v spoji rozdrolí alebo trocha ustúpi. A tiež podcenenie jeho životaschopnosti – 2 mm hrubú HDPE fóliu dokaže koreňom prepichnúť, 90 cm hlbokú podrastie.
Máme aj stenu z vavínovcov, v túžbe zakryť dom a konštrukcie za nimi, úspešne vyrástli na takých 6 metrov. Funguje to, len som nedomyslela ako ich budem teraz tvarovať. 😉
Máme aj betónový múr aj pletivo porastené brečtanom a paviničom. Plní to účel, nezaberá miesto a fakt dobre vyzerá – brečtan je vždyzelený aj panašovaný, pavinič je na jeseň prekrásny. Ale ich korene hrubé ako káble nachádzame pod trávnikom do všetkých strán. A každoročne odstraňujem veľa ich detičiek rozosiatych v záhrade. 🙂
Mám aj zmiešanú výsadbu z vajgélií, muchovníkov, je tam forsítia (zlatý dážď), aj vždyzelená aukuba aj jedna tuja aj beztŕňové černice. Zatiaľ celkom fajn.
Dala som dokopy nejaké rady:
- Po prvé by som sa poobzerala po kultivaroch. Dnes sa už dajú nájsť zaujímavé rastliny, ktorých dospelá výška nemá výšku stromu. Vyššie proste nenarastú. Aj vavrínovce niektoré odrody rastú aj 6 metrov a niektoré max dva.
- Čo rýchlo rastie do výšky a v dospelosti môže mať aj 10 metrov, neprestane rásť, keď už budete mať svoju výšku plota. Ten prírastok budete rezať a likvidovať, kým tam bude rásť.
- Na pomaly rastúce druhy sa čaká roky a preto už narastené su drahé – niekto sa o ne roky staral.
- Nie všade treba mať prísne strihaný živý plot. Na zámkoch na to majú tím zahradníkov. 😉
- Nie všade musí byť 100% nepriehľadná stena – má zmysel si riešiť terasu, kde sedíte často a potrebujete súkromie. Sadiť strihaný plot okolo celého pozemku znamená strihať ho celé roky okolo celého pozemku. A vám možno ani nevadí, že v zime je tam opadavý ker, keď tam nechodíte.
6.Niekedy stačí zeleň pri terase, ktorá vám dá súkromie aj tieň a záhradu nech obzerajú susedia. Strom bližšie pri vás zakryje dom susedov rychlejšie ako ten pri plote. - Plot nemusí byť z jednej rastliny. Dá sa vyskladať v úsekoch alebo spraviť miešaný, radšej nie v rytme. Niečo je náročnejšie, niečo netreba ani chytiť, nenarobíte sa s údržbou celeho plota.
- Kde sa dá, môžu byť voľne rastúce kriky. Zahrada vyzerá prirodzenejšie.
- Pekné výhľady si nechajte voľné. Zapojte okolie do svojho vyhľadu.
- Okolo plota môžu byť rastliny, ktoré naozaj chcete pestovať a budú vam robiť radosť. Napríklad kvitnúce kry ako vajgely, ruže alebo rodiace muchovniky, keď už niečo pravidelne rezať, môžu to byť jablone strihané na palmetu na konštrukcii. Pri jednom plote mám beztŕňovú černicu, v lete je to zelený plot a mňamka, v zime dva papeky. Starkí mávali na jednej strane vyššie kry ríbezlí atď.
- Ak sa o to treba starať a strihať, je to zvyčajne aj z druhej strany, nechajte si prístup.
- Keď to má byť úzke a nie je tam svetlo na ker alebo miesto na korene, vždy v tej časti (netreba celé dokola) môže byť vybudovaný nepriehľadný plot pekný sám o sebe alebo porastený popínavkami.
PS Niektoré užitočné veci môžu vytvoriť plot v danom mieste – drevník, zahradný domček akebo skrin̈a na naradie tabuľa na kreslenie deťom, stena na letné kino. 😉
Aké máte zelené ploty a čo doporučíte iným? 🙂