Ako na čiernu škvrnitosť ruží

Ako na čiernu škvrnitosť ruží

Po dlhom období dažďov sa mi opäť na listoch ruží objavili čierne škvrny. Najmä ruža Zephirine Drouhin je citlivá na čiernu škvrnitosť listov.

Podcast: Všetko o ružiach

Z rozhovoru v podcaste Po uši v bláte, časť Vše o růžích s Jiřím Malaskou, vedúcim Rozária a Botanickej záhrady v Olomouci:

Niektoré odrody môžete striekať, koľko chcete a budú mať hubovite choroby. Moderné ruže sú často odolnejšie. Tiež závisí na počasí a množstva dažďov.

Fungicídy na ruže nie sú určené primárne na ruže, účinok sa odvodzuje od účinku na iných rastlinách. Žiadni z nich nie je kuratívny (liečivý), len preventívny. Je nevyhnutné začať pred nástupom choroby pri prvých počiatkoch. Pri múčnatke v polovici apríla, u škvrnitosti v júni. Výnimkou sú moderné popínavé ruže, ktorým listy zostavajú na ruži cez zimu. Čierna škvrnitosť zostáva na starých lístoch a veľmi skoro sa ukáže aj na mladých lístkoch

Čierna škvnitosť nevadí škvrnami, ale ruža sa zbavuje nakazených listov. Ruža je takmer bezlistá počas vegetácie, berie si zásoby z koreňov, potom nemá energiu na nové výhony a za niekoľko rokov odíde. Niektoré fungicídy majú Green Effect, bránia ruži, aby sa listov zbavovala a aspoň čiastočne fungovali a ruža si mohla vyrábať cukry.

Preventívna ochrana je pri rašení ruží a otvárania pupeňov, čierna škvrnitosť je pri pupeňoch. Treba ošetriť meďnatými prípravkami a potom ochraňovať fungicídmi preventívne. Je dôležité ich striedať, lebo použitím rovnakej účinnej látky trikrát po sebe vzniká rezistentnosť.

Moja poznámka – doporučuje sa tiež vyčistiť spod ruže opadané lístie, aby tam nezostávali spóry huby. A tiež ju počas roka treba hnojiť a vhodne polievať, aby nestrácala sily aj tým, že jej niečo chýba.

Článok: Ochrana proti chotobám a škodcom.

Našla som si viac informácií, čo by som mala robiť. Napríklad tento kvalitný článok o prostriedkoch na ochranu ruží proti rôznym chorobám. http://www.rosarium.sk/clanok/ochrana-proti-chorobam-a-skodcom. A tiež rady z niekoľkých ďalších článkov…

Čierna škvrnitosť listov ruže
Čierna škvrnitosť listov ruže

Čierna škvrnitosť listov (Marssonina rosae)

Vyskytuje sa hlavne v daždivých rokoch. Napadnuté listy žltnú a predčasne opadávajú. OCHRANA: opakované preventívne postreky rastlín od konca mája organickými fungicídmi hlavne za daždivého počasia. Zdroj: link

Listy postupne žltnú, usychajú a opadávajú. Na opadaných listoch na zemi sa počas zimy tvorí druhé vývojové štádium huby s výtrusmi, ktoré sú potom zjari novým zdrojom nákazy. Z chemických prípravkov je možné použiť napríklad Multirose, Syllit 65 wp, Discus, Folicur Al a iné. Prevenciou tejto choroby je dôkladné jesenné vyhrabanie opadaných listov ruží spod kríkov. Zdroj: link

Čierna škvrnitosť začína s vysokou vlhkosťou.Je dosť ťažké sa zbaviť tejto choroby, pretože huba je dokonale zachovaná na padlých listoch. Preto intenzívne jarné prerezávanie, zber minulých rastlinných zvyškov a mulčovanie sú bežnými metódami liečby. Mimochodom, žlté odrody sú náchylnejšie na čiernu škvrnitosť.

Metódy boja:

  1. určite odrezať choré listy;
  2. za slnečného dňa sa kríky dávajú do roztoku sódy (pol šálky 3,5 litra čistej vody);
  3. Ďalšou populárnou metódou je zriediť pohár mlieka v 12 litroch vody a postriekať ruže;
  4. ošetrenie výsadby Zineb, Benlat, Topaz, Fast, Fundazol, Bordeaux tekutina môže tiež pomôcť, rovnako ako síran meďnatý.

Leave a Reply