Zvončekov je až 500 druhov, bývajú to trvalky, dvojročky aj jednoročky. Tie nízke vankúšové, čo sa predávajú v hobymarketoch, potravinách aj kvetinárstvach ako darčekové sú zvončeky skalničkové, niekto ich označuje aj dalmatské (Campanula portenschlagiana). Sú to trvalky, majú drobné biele, modré alebo fialové kvietky. Nechávam si ich doma na stole, kvitnú pomerne dlho a keď dokvitnú, pichnem ich niekam do záhrady. Keď sa im miesto zapáči a je dobre oddrenážované, rozrastú sa do vankúšov aj rozsemenia. Potom rastú aj v škárach dlažby.




Veľmi podobná trvalka je Zvonček Porscharskov (Campanula poscharskyana), vraj ho volajú zvonček srbský. Veľmi rýchlo sa vankúšovito rozrastá, pri múre sa vyťahuje dohora. Od susedov sa nám vysemenil a rastie nám v dlažbe pred garážou.


u nás v dlažbe pri múriku pred garážou. Vysemenil sa od susedov.
V záhradach často kvitnú vyššie zvončeky – trvalky s množstvom veľkých viac otvorených zvončekov – zvonček broskyňovolistý (Campanula persicifolia). Videla som zatiaľ biele a fialové.

Ďalšou trvalkou do záhrady je zvonček klbkatý (Campanula patula), ktorý má zvončeky vo zväzkoch. Má výšku asi 45 cm.

Na lúkach najčastejšie kvitnú jemné fialové zvončeky na vyšších tenkých stopkách – zvonček konáristý (campanula patula), dvojročka, občas sa ešte nájde väčší zvonček zvonček okrúhlolistý (campanula rotundifolia).


Dajú sa kúpiť semienka dvojročných zvončekov prostredných (Campanula medium), tie mávajú kvety pekné veľké zvončeky, biele, fialové aj ružové. Majú výšku aj 90 cm a dlho vydržia vo váze.


Takéto lúky plné zvončekov sme zažili na Bratkovici začiatkom júna 2002. 🙂



